BLOG

 • Mükemmel kıvamlı 4/4 ölçülü kek tarifi

  26.01.2018

  Bu tarifin her seferinde mükkemmel sonuç vermesini sağalayan etken ölüçleri…. Keki yapmadan evvel kullanacağınız yumurtaları tartıyor ve eşit oranda un, tereyağı ve şeker kullanıyorsunuz. Aroma olarak arzunuzda göre ister vanillin, ister limon kabuğu, ister tarçın kullanabilirsiniz

  .

  Ortalama bir kek için 4 yumurta kullanmanız yeterli olacaktır.

   

  Yumurta (oda sıcaklığında)

  Un

  Şeker

  Tereyağı (eritilmiş)

  Eşit miktar Yumurta, Şeker, Un ve Tereyağı

   

  Hazırlanışı:

  Yumurtalarınn sarı ve beyazını ayırın. Yumurta beyazlarına azıcık tuz ekleyerek kar kıvamına gelinceye dek çırpı. Oda Yumurta sarılarını şeker ile güzelce çırpın. Aromatik vanillin, veya tarçın kullanacaksanız bu aşamada ekleyebilirsiniz. Elekten geçirdiğini unu ekleyip karıştırmaya devam edin. Erıtılmış tereyağını da ekledikten sonra kar kıvamındaki yumurta beyazlarını karışıma spatula ile yedirin (Yumurtaları çırparak eklerseniz kekiniz kabarmaz, yumurta beyazlarını hpmpjen şekilde hamurun içine ilave etmek için katlayarak koyun.) Karışımı yağladığınız kek kalıbına transfer edip 180 derece önceden ısıtılmış fırında ortalama 1 saat pişirin.

   

  Afiyet Olsun

  Detay
 • Hamur işi yapmanın 10 Püf noktası

  26.01.2018

  Hamur işi yapmanın 10 Püf noktası!

   

  Bu püf noktalar sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmayacak, ayrıca lezzetlerinize lezzet katacak:

   

  1- Yumurtaları kullanmadan evvel oda sıcaklığına getirin

   

  Oda sıcaklığında kullanılan yumurtalar diğer malzemeler ile daha rahat özdeşleşir ve bu da daha iyi kıvamlı bir sonuç elde etmenizi sağlar.. Eğer hazırlıklarınızı yapmadan evvel yumurtlarınızı buzdolabından çıkarmayı unuttuysanız panic yapmayın! Ilık/sıcak suda 5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

   

  2- Unu ve nişastayı her zaman eleyin!

   

  İster süzgeç, istek elek yardımıyla olsun, tarifinizde unu elemeyi asla ihmal etmeyin! Bu işlem hamurunuzun topaklaşmasını engelleyeceği gibi, daha homojen bir karışım elde etmenizi sağlar.

   

  3- Oda sıcaklığında tereyağ için mikrodalga fırınızdan faydalanın

   

  Bir çok tarif sizden oda sıcaklığında yağ kullanmanızı ister. Eğer vaktinde buzdolabından çıkarmayı unuttuysanız mikrodalga fırınınızda 15-30 saniye bekletmeniz gerekli kıvamı elde etmenizi sağlayacaktır. Erimiş tereaypı ve oda sıcaklığında tereyağı aynı değildir, unutmayın.

   

  4- Yapışmasını engellemek için fırın tepsinizi iyi hazırlayın

   

  Ister kurabiye için tepsi, ister kek için kalıp olsun, fırına girecek kabınızı iyi hazırlamaz iseniz yapışma sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bunu engellemek için fırınlar için özel yağlı kağıt kullanabilir veya kaplarınızı ayçiçek yağ veya tereyağ kullanarak yağlayabilirsiniz.

   

  5- Hamurunuza limon suyu ekleyin

   

  Pasta, kek veya kurabiye hamurunuza çok az limon suyu eklemek daha iyi kabarmasını sağlar.

   

  6- Tatlı hamur işi bile yapıyor olsanız mutlaka tuz ekleyin

   

  Tuz eklemek, hem tatlınızın lezzetini arttırır hem de su ve yağ ile etkileşime geçerek kıvamını iyi anlamda etkiler.

   

  7- Şeker yerine kullanacağınız muz yeterince olgun değilse hemen fırına atın

   

  Muzunuz yemek için ideal ancak tarifte kullanacak kadar olgun ve yumuşak değilse, 150 derecede 30-40 dakika kabuğu siyahlaşıncaya dek pişirip 30 dakika dinlendirmeniz yeterli.

   

  8- Pişirmeden önce buzdolabında bekletin

   

  Kurabiye ve cookie hamurunuzu soğutmak dışı çıtır içi yumuşak cookie elde etmenizi, börek hamurunuzu buzdolabında bekletmek ise üstü iyi kızarmış içi sulu kalmış börekler pişirmenizi sağlayacaktır.

   

  9- Hamur açarken merdane yerine soğuk su dolu şişe kullanın

   

  Tart veya kurabiye hamurlarını daha rahat açmak için buzdolabında 30 dakika bekletmek dışında, soğuk şişe kullanmakta istediğiniz incelikte bir hamur elde etmenize yardımcı olacaktır.

   

  10- Birt tartı edinin

   

   Göz kararı veya bardak gibi mutfak gereçleri kullanmak yerine tarifteki gramajlara birebir uymak her zaman mükemmel sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

  Detay
 • Workshopumuzdan Görüntüler

  18.02.2018

  Detay

©2018 Cakes&Bakes. Tüm hakları saklıdır.