HAMUR İŞİ YAPMANIN 10 PÜF NOKTASI

Geri 26.01.2018

Hamur işi yapmanın 10 Püf noktası

 

 

Bu püf noktalar sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmayacak, ayrıca lezzetlerinize lezzet katacak. İşte faydalanabileceğiniz birbirinden pratik 10 püf nokta!

 

1- Yumurtaları kullanmadan evvel oda sıcaklığına getirin

 

Oda sıcaklığında kullanılan yumurtalar diğer malzemeler ile daha rahat özdeşleşir ve bu da daha iyi kıvamlı bir sonuç elde etmenizi sağlar.. Eğer hazırlıklarınızı yapmadan evvel yumurtlarınızı buzdolabından çıkarmayı unuttuysanız panic yapmayın! Ilık/sıcak suda 5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

 

2- Unu ve nişastayı her zaman eleyin!

 

İster süzgeç, istek elek yardımıyla olsun, tarifinizde unu elemeyi asla ihmal etmeyin! Bu işlem hamurunuzun topaklaşmasını engelleyeceği gibi, daha homojen bir karışım elde etmenizi sağlar.

 

3- Oda sıcaklığında tereyağ için mikrodalga fırınızdan faydalanın

 

Bir çok tarif sizden oda sıcaklığında yağ kullanmanızı ister. Eğer vaktinde buzdolabından çıkarmayı unuttuysanız mikrodalga fırınınızda 15-30 saniye bekletmeniz gerekli kıvamı elde etmenizi sağlayacaktır. Erimiş tereaypı ve oda sıcaklığında tereyağı aynı değildir, unutmayın.

 

4- Yapışmasını engellemek için fırın tepsinizi iyi hazırlayın

 

Ister kurabiye için tepsi, ister kek için kalıp olsun, fırına girecek kabınızı iyi hazırlamaz iseniz yapışma sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bunu engellemek için fırınlar için özel yağlı kağıt kullanabilir veya kaplarınızı ayçiçek yağ veya tereyağ kullanarak yağlayabilirsiniz.

 

5- Hamurunuza limon suyu ekleyin

 

Pasta, kek veya kurabiye hamurunuza çok az limon suyu eklemek daha iyi kabarmasını sağlar.

 

6- Tatlı hamur işi bile yapıyor olsanız mutlaka tuz ekleyin

 

Tuz eklemek, hem tatlınızın lezzetini arttırır hem de su ve yağ ile etkileşime geçerek kıvamını iyi anlamda etkiler.

 

7- Şeker yerine kullanacağınız muz yeterince olgun değilse hemen fırına atın

 

Muzunuz yemek için ideal ancak tarifte kullanacak kadar olgun ve yumuşak değilse, 150 derecede 30-40 dakika kabuğu siyahlaşıncaya dek pişirip 30 dakika dinlendirmeniz yeterli.

 

8- Pişirmeden önce buzdolabında bekletin

 

Kurabiye ve cookie hamurunuzu soğutmak dışı çıtır içi yumuşak cookie elde etmenizi, börek hamurunuzu buzdolabında bekletmek ise üstü iyi kızarmış içi sulu kalmış börekler pişirmenizi sağlayacaktır.

 

9- Hamur açarken merdane yerine soğuk su dolu şişe kullanın

 

Tart veya kurabiye hamurlarını daha rahat açmak için buzdolabında 30 dakika bekletmek dışında, soğuk şişe kullanmakta istediğiniz incelikte bir hamur elde etmenize yardımcı olacaktır.

 

10- Birt tartı edinin

 

 Göz kararı veya bardak gibi mutfak gereçleri kullanmak yerine tarifteki gramajlara birebir uymak her zaman mükemmel sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI


©2018 Cakes&Bakes. Tüm hakları saklıdır.